Grafika z napisem Reha for the blind in Poland REHA FOR THE BLIND IN POLAND to coroczne wydarzenie rehabilitacyjne, kulturalne i naukowe, które Fundacja Szansa - Jesteśmy Razem (wcześniej Szansa dla Niewidomych) organizuje od 25 lat. Zostało zainicjowane w roku 1999, w 10. rocznicę rozpoczęcia wdrażania w życie planu nowoczesnej rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących, co wiązało się z udostępnieniem tym osobom mówiących komputerów i innych urządzeń. Obecnie REHA jest wydarzeniem na skalę ogólnoświatową.

Dzięki niej wybitni polscy niewidomi stali się ambasadorami polskiego modelu rehabilitacji i aktywizacji społecznej. O randze tego wydarzenia świadczy fakt, że jest ono obejmowane Patronatem Honorowym przez kolejnych Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ich Małżonki.

Konferencję REHA FOR THE BLIND IN POLAND określamy mianem Wielkiego Spotkania Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich, ponieważ co roku uczestniczą w niej tysiące osób. Stała się sławna nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, Ameryce Północnej, a nawet Afryce i Azji, w tak odległych krajach, jak: Afganistan, Singapur, Sri Lanka, Japonia, Kenia, Madagaskar, Mali czy Ghana. Obecnie REHA to cały cykl spotkań. Poza wydarzeniem centralnym w Warszawie, w stolicach wszystkich województw odbywają się spotkania regionalne. Przybywa na nie mnóstwo gości z całej Polski i zagranicy. Generalnym zadaniem REHA jest podsumowanie osiągnięć rehabilitacyjnych, zaprezentowanie najnowszych możliwości, omówienie sytuacji prawnej i życiowej tej społeczności i zaproszenie do udziału w aktywnościach, które jeszcze nie są znane wśród osób z dysfunkcją wzroku.

Udział w centralnej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND to doskonała okazja do spotkania, nawiązania nowych znajomości, wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu nauki, technologii, architektury i nowoczesnej rehabilitacji oraz miłego spędzenia czasu. Uczestnicy mogą m.in. wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych, wydarzeniach plenerowych, zwiedzić wystawę technologiczną czy wysłuchać niezwykle interesujących wykładów i prezentacji.

Wydarzenie centralne poprzedzają spotkania w w regionach.

REHA w regionach 2024

XXII edycja REHA FOR THE BLIND IN POLAND, 3-6 października 2024, Warszawa

„Rozmowa z osobami niewidomymi i słabowidzącymi jest kluczowa, aby zrozumieć ich realne potrzeby i wyzwania, z którymi mierzą się na co dzień. Bez dialogu trudno tworzyć rozwiązania, które będą dla nich funkcjonalne i efektywne. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z niepełnosprawnościami były aktywnymi uczestnikami procesu projektowania przestrzeni publicznej i technologii. To oni najlepiej wiedzą, co im pomaga, a co stanowi barierę” – podkreśla Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem.

Już po raz 22., tym razem pod hasłem „Razem do sukcesu", spotkaliśmy się w Warszawie, aby upowszechniać polski model rehabilitacji i aktywizacji społecznej. Spotkaniu towarzyszyła coroczna wystawa „ACCESSIBILITY EXPO 2024” (dostępna w Pałacu Kultury i Nauki), w trakcie której zaprezentowane zostały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oraz usługi służące niwelowaniu skutków niepełnosprawności. Pierwszego dnia konferencji, podczas uroczystej inauguracji, Fundacja przyznała nagrody laureatom międzynarodowego konkursu IDOL, czyli osobom, firmom i instytucjom, które swoją działalnością przyczyniają się do poprawy jakości życia osób niewidomych i słabowidzących.

Konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2024 odbyła się pod Honorowym Patronatem Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Jego Małżonki Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerami wydarzenia byli: Miasto Stołeczne Warszawa i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Tytył współogranizatora otrzymali: Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Polski Związek Niewidomych oraz World Blind Union, we współpracy z International Mobility Conference i European Blind Union. Konferencję dofinansowowali: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Miasto Stołeczne Warszawa i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny: Tyflopodkast i magazyn HELP.

Logotypy organizatora Konfrencji Reha for the blind in Poland 2024: organizator, patronat honorowy, partner, współorganizatorzy i partnerzy medialni

------

Projekt „REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2024 – Wielkie Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich” jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Termin realizacji projektów 01.01.2024 – 31.12.2024.