Koncerty i występy przygotowane dla uczesników REHA

• „Muzyka na poważnie” - koncert muzyki klasycznej – fortepian - Marcin Koziak
  • „Seweryn Krajewski smooth jazz” - „Muzyka nie zna granic”– zespół Piotra Rodowicza - wokalista - Jacek Brzeszczyński
  • „Czas relaksu” - koncert muzyki popularnej w wykonaniu zespołu Raz, Dwa, Trzy
  • Monodram Scenariusz dla niewidomego, lecz możliwego tancerza idiosensorycznego sensorycznego - dr Jerzy N. Grzegorek, Kacper Kozłowski
  • Koncert muzyki renesansowej - Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z Muzyką do Ludzi” - prowadzi Ewa Smoleńska
  • Sławek Uniatowski z zespołem

Spotkanie „Wschód-Zachód, Północ-Południe”

Spotkanie dedykowane wymianie doświadczeń i wiedzy na arenie międzynarodowej oraz promocji polskich rozwiązań i innowacji.

Manifestacja „My widzimy Was, ale czy Wy widzicie nas?”

To specjalne spotkanie naszej społeczności i wszystkich jej przyjaciół, którym zależy, by świat dotyku i dźwięku, a więc świat bez światła i obrazów, był wypełniony nadzieją na jak najnormalniejsze życie. które odbędzie się pod Sejmem RP. Fundacji i naszym podopiecznym chodzi o wyrównanie życiowych szans poprzez maksymalne zniwelowanie skutków niepełnosprawności. Jest to możliwe na aktualnym etapie rozwoju techniki adaptacyjnej i dostępnościowej. W dziedzinie technologii informacyjnej brak wzroku nie stanowi już decydującego utrudnienia, pozostaje kwestia finansowania zakupów urządzeń i oprogramowania oraz szkoleń w skutecznym ich użytkowaniu. Odczytamy nasze pismo do władz i mediów oraz umożliwimy uczestnikom wypowiedzenie się o problemach, z którymi się borykamy. SPotkanie odbyło się pod Sejmem RP. Jak co roku, także tym razem, do władz i mediów skierowany został specjalny apel.

• Świat dotyku i dźwięku

Prezentacja poświęcona niwelowaniu skutków niepełnosprawności wzroku poprzez zastąpienie go innymi zmysłami. Gdy się nie widzi, trzeba słuchać i dotykać. Te dwa zmysły w lepszy czy gorszy sposób są w stanie zastąpić wzrok i dostarczyć osobom niewidzącym informacje, które w przypadku osób pełnosprawnych są dostępne za pośrednictwem wzroku. Zaprezentujemy na czym polega niewidzenie, a mimo to umiejętność radzenia sobie z codziennością, nauką i pracą. Zaprezentujemy także jak się widzi nie widząc, wykorzystując „trzecie oko”, które polega na słuchu, dotyku, wyczuciu, odgadywaniu i przewidywaniu oraz wyczuwaniu przeszkód. Wystawa zaprezentuje rolę otoczenia
    w wyrównywaniu życiowych szans osób z dysfunkcją wzroku. To przecież osoby widzące przedstawiają niewidomym to, co sami widzą. Audiodeskrypcja otoczenia, filmów, spektakli teatralnych nie byłaby możliwa bez ich pomocy. Pomagają na co dzień, a jeśli to niemożliwe, na ratunek przychodzą urządzenia i programy komputerowe.

• Historia działalnosci Fundacji Szansa - Jesteśmy Razem (Szansa dla NIewidomych)

Fundacja została założona 10 stycznia 1992 r. działa i działa od z górą 32 lat. W tym czasie wydarzyło się naprawdę dużo. Do roku 2006 nie ponosiliśmy żadnych kosztów, a wszystkie wydatki pokrywał nasz generalny sponsor - firma Altix. Wreszcie doszło do zatrudnienia pierwszego pracownika i wynajęcia pierwszej siedziby. Już jednak przedtem organizowaliśmy Konferencje REHA i wiele innych przedsięwzięć. Z biegiem czasu rosło zatrudnienie i powstawały kolejne biura doradcze. Do największych naszych osiągnięć należą: Konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND oraz podobne konferencje REHA w sąsiednich krajach, cykl konferencji edukacyjno-rehabilitacyjnych, sieć 16 biur regionalnych, utworzenie Wydawnictwa Trzecie Oko i wydanie kilkudziesięciu własnych publikacji, utworzenie Działu Charytatywnego „Jesteśmy razem” i zorganizowanie rozmaitych akcji pomocowych, kilka edycji konkursu „Jestem lepszy od…”, powierzenie nam organizacji wielkiego spotkania specjalistów w dziedzinie rehabilitacji niewidomych podczas konferencji International Mobility Conference itd.  W trakcie wystawy zaprezentujemy te wszystkie osiągnięcia w jak najciekawszej formie – nagrania audio i video, eksponaty, książki, miesięcznik Help itd.

• Warsaw Vision

Gra terenowa

W jednym z największych warszawskich parków (Parku Skaryszewskiego będącego w bliskim w sąsiedztwie Stadionu Narodowego na warszawskiej Pradze) odbędzie sie grę terenową zaprojektowana specjalnie dla niewidomych i osób, które pobawią się z uczestnikami w zawiązanymi oczami. 20 grup z poszczególnych Tyflopunktów przejdzie pięcioma wskazanymi trasami, odnajdzie wybrane miejsca, odbierze komunikaty z pytaniami wysyłane przez ustawione tam beacony i poprawnie odpowie na jak największą liczbę pytań. Po drodze grupa wykona rozmaite punktowane ćwiczenia. Zarówno testy, jak i sprawność fizyczna zostaną ocenione przez członków jury. W parku zostanie rozmieszczonych kilka beaconów, które przekażą niezbędne informacje. Będzie można je odnaleźć dzięki aplikacji YourWay, której właścicielem jest nasza organizacja, a producentem firma Altix.