Sala audytoryjna w Centrum Nauki Kopernik. Widok z góry na scenę. Sala wypełniona ludźmi siedzącymi na krzesłach. Na scenie prowadzący Maciej Iwański. Na ekranie z rzutnika  plansza witająca na konferencji Warsaw Vision.Międzynarodowa konferencja Warsaw Vision ph. „Miasto przyjazne dla niewidomych” została zorganizowana jako wydarzenie towarzyszące spotkaniu REHA FOR THE BLIND IN POLAND 2024 „Razem do sukcesu". Uczestnicy, paneliści i goście spotkali się 3 października 2024 r. w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik, aby wspólnie rozmawiać o innowacyjnych technologiach oraz rozwiązaniach ułatwiających poruszanie się osób niewidomych i słabowidzących w przestrzeni publicznej.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali wykładów na temat sztucznej inteligencji, systemów ARx Vision czy makiet dotykowych. Zostały także omówione metody wspierające samodzielne poruszanie się i orientację w przestrzeni, systemy mikronawigacji i innowacyjne projekty społeczne. Nie zabrakło także dyskusji o przyszłych kierunkach badań i rozwoju technologii dostosowanych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

„To, co wyróżnia nasze wydarzenia, to możliwość nie tylko posłuchania światowych autorytetów, ale także prezentacja technologii, które jeszcze niedawno wydawały się być przyszłością, a teraz stają się codziennością osób z niepełnosprawnością wzroku. Zarówno Warsaw Vision, jak i REHA FOR THE BLIND IN POLAND, to unikalne okazje, aby dowiedzieć się, jak innowacyjne rozwiązania wpływają na życie osób z niepełnosprawnościami nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Inspirujemy do myślenia o dostępności w zupełnie inny sposób” – mówi Anna Koperska, dyrektor Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem.

Wśród prelegentów znaleźli się światowej klasy eksperci, tacy jak Martine Williamson (przewodnicząca World Blind Union), David Brimer (dyrektor Royal National Institute for the Blind) oraz profesor Laura Bozeman z Uniwersytetu Boston Massachusetts.

AGENDA KONFERENCJI

10:00 Otwarcie konferencji

10:05 Świat otwarty dla niewidomych - Marek Kalbarczyk – Prezes Fundacji Szansa – Jesteśmy Razem

10:15 Wystąpienie Władz m.st. Warszawy - Adriana Porowska – Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy

10:20 Wystąpienie Martine Abel-Williamson – Przewodnicząca World Blind Union (Nowa Zelandia)

10:25 Wystąpienie przedstawiciela European Blind Union i Polskiego Związku Niewidomych

10:30 Wizja komputerowa w służbie osobom niewidomym - dr. inż. Tomasz Janiczek, Jacek Jęczeń – Politechnika Wrocławska

10:45 Orientacja Przestrzenna i Mobilność w dynamicznie zmieniającym się środowisku - Laura Bozeman – Profesor, Uniwersytet Boston Massachusetts (USA)

11:00 Warszawskie makiety dotykowe - Donata Kończyk – Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, dr inż. arch. Maciej Kłopotowski – Politechnika Białostocka

11:20 Sztuczna inteligencja i wprowadzenie do ARx Vision David Brimer – Dyrektor, Royal National Institute for the Blind (Wielka Brytania)

11:35 Dostępna i bezpieczna przestrzeń – technologie wspierające niewidomych. System YourWay - Adam Kalbarczyk – Prezes Altix sp. z o.o.

11:50 Przerwa

12:10 Przełamywanie barier: Projektowanie dostępnych środowisk dla osób z podwójną niepełnosprawnością sensoryczną: Architektura multisensoryczna na rzecz zwiększonej inkluzywności w miastach - Rolf Lund – Eikholt (Norwegia)

12:30 NawiGo - aplikacja nawigacji wewnątrzbudynkowej wspierająca osoby z dysfunkcjami wzroku i ruchu – Marcin Szaraniec – Mobile MS

12:45 Wdrażanie innowacyjnych projektów z perspektywy administracji publicznej - Tomasz Pactwa – Dyrektor, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

13:00 Dostępność, mobilność, innowacje – wyzwania i szanse - Martine Abel-Williamson (Nowa Zelandia), Fredric Schroeder (USA), Molemisi Kono (Botswana, Wielka Brytania), Colette Pelt (Holandia), Milena Rot (Polska)

13:30 Poczęstunek i networking

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundacje Szansa - Jesteśmy Razem. Konferencja Warsaw Vision 2024 została objęta honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy. Projekt Warsaw Vision współfinansuje m.st. Warszawa.

Logotypy organizatorów konferencji Warsaw Vision: Logo Fundacji Szansa Jesteśmy Razem, logo projektu Warsaw Vision, logo patronatu honorowego - prezydent m.st. Warszawy, informacja z logotypem o dofinansowaniu projektu przez m.st. Warszawa